Scania R HL rigid tractor "The Black Hole / Pflumm"
Product number:
110808
Listprice:
39,50 €
In 2015, Walter Rosner painted a new rigid tractor commissioned by Pflumm from Bisingen Steinhofen in Baden-Württemberg. The topic, impressively realized by Rosner, "The Black Hole" was displayed on the entire cab with candy colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pflumm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2015, Walter Rosner painted a new rigid tractor commissioned by Pflumm from Bisingen Steinhofen in Baden-Württemberg. The topic, impressively realized by Rosner, "The Black Hole" was displayed on the entire cab with candy colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pflumm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |