Scania R HL rigid tractor "Pflumm"
Product number:
110891
Listprice:
49,95 €
Airbrush artist Walter Rosner has already designed the second airbrush tractor for the little forwarder Pflumm from Bisingen Steinhofen in Baden-Württemberg. Next to the elaborate design, the truck also promotes the company´s sectors construction materials and salt supplies.The model is very challenging for Herpa´s print shop, since design elements have to be printed individually on the grill, cab and Fender.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pflumm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 90.3 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Airbrush artist Walter Rosner has already designed the second airbrush tractor for the little forwarder Pflumm from Bisingen Steinhofen in Baden-Württemberg. Next to the elaborate design, the truck also promotes the company´s sectors construction materials and salt supplies.The model is very challenging for Herpa´s print shop, since design elements have to be printed individually on the grill, cab and Fender.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pflumm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 90.3 g |
| Release Date | July/August 2017 |