Scania R HL rigid tractor "Circus Krone"
Product number:
155311
Listprice:
14,50 €
We are continuing the Circus Krone series with this tractor. The modern Scania R HL is a white forward-control truck tractor. Further models will follow.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We are continuing the Circus Krone series with this tractor. The modern Scania R HL is a white forward-control truck tractor. Further models will follow.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | November/December 2008 |