Scania R HL refrigerated semitrailer "Sturm / Fortin"
Product number:
305181
Listprice:
36,50 €
The new trailer of the forwarder Sturm from Viersen features the design of one of its customers. The new Scania rigid tractor matches it color-wise without omitting the typical Sturm design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new trailer of the forwarder Sturm from Viersen features the design of one of its customers. The new Scania rigid tractor matches it color-wise without omitting the typical Sturm design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2015 |