Scania R HL refrigerated box trailer "Jens Bode"
Product number:
307758
Listprice:
49,95 €
The forwarder TSU Bode from Bützow south of Rostock is not only very well known among collectors. The very appealing vehicles designed by Jens Bode outdo each other. Especially striking is this Scania R 13 Highline with its yellow-blue colors and several airbrush motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | citron yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder TSU Bode from Bützow south of Rostock is not only very well known among collectors. The very appealing vehicles designed by Jens Bode outdo each other. Especially striking is this Scania R 13 Highline with its yellow-blue colors and several airbrush motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | citron yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | September/October 2017 |