Scania R HL refrigerated box EuroCombi "Ristimaa Dragon" (SF)
Product number:
289573
Listprice:
49,90 €
25 meters long, 60 tons of gross weight and 500 HP, these are the enormous parameters of the Scania R refrigerated box trailer of the Finnish forwarder Juha Ristimaa. The showtruck specialist call his newest colorfully designed monster “Dragon”. Only half a dozen traucks are operated in the company-owned fleet from the forwarding company from Lapua. The Herpa model is now the fourth model novelty based on showtruck of the Finnish mini-forwarder including elaborate prints and especially fine design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Production date | 06/2009 |
| Release Date | May/June 2009 |
| Limited quantity | 2500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
25 meters long, 60 tons of gross weight and 500 HP, these are the enormous parameters of the Scania R refrigerated box trailer of the Finnish forwarder Juha Ristimaa. The showtruck specialist call his newest colorfully designed monster “Dragon”. Only half a dozen traucks are operated in the company-owned fleet from the forwarding company from Lapua. The Herpa model is now the fourth model novelty based on showtruck of the Finnish mini-forwarder including elaborate prints and especially fine design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Production date | 06/2009 |
| Release Date | May/June 2009 |
| Limited quantity | 2500 |