Scania R HL flatcar trailer with loading crane "Kollan & Klein"
Product number:
301961
Listprice:
27,50 €
Kollan & Klein from Gnewikow in Brandenburg have specialized in wood transports. The latest vehicle in the company fleet is a Scania R with articulated loading crane.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kollan & Klein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.1 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kollan & Klein from Gnewikow in Brandenburg have specialized in wood transports. The latest vehicle in the company fleet is a Scania R with articulated loading crane.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kollan & Klein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.1 g |
| Release Date | March/April 2013 |