Scania R HL Eurocombi "Ristimaa Atria" (SF)
Product number:
305495
Listprice:
59,00 €
The Finland-based forwarder Ristimaa is known for its striking refrigerated trucks. Latest Eurocombi in the company fleet is this Scania R Highline – the eleventh Herpa model of this forwarding company.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117.1 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Finland-based forwarder Ristimaa is known for its striking refrigerated trucks. Latest Eurocombi in the company fleet is this Scania R Highline – the eleventh Herpa model of this forwarding company.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117.1 g |
| Release Date | January/February 2016 |