Scania R HL dump semitrailer "Sperl III"
Product number:
121460
Listprice:
59,00 €
The third vehicle from the dumper series of Christian Sperl from Hochdorf in Rhineland Palatinate was also decorated with many details and an elaborate airbrush design. This semitrailer was also authentically replicated and is released in the well-known Private Collection series.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sperl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 236.5 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The third vehicle from the dumper series of Christian Sperl from Hochdorf in Rhineland Palatinate was also decorated with many details and an elaborate airbrush design. This semitrailer was also authentically replicated and is released in the well-known Private Collection series.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sperl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 236.5 g |
| Release Date | May/June 2013 |