Scania R HL curtain canvas EuroCombi "Ansorge Logistik"
Product number:
301121
Listprice:
34,50 €
On February 10, 2012, at 8am, the first long-truck of the forwarder Ansorge from Bissenhofen near Kaufbeuren left for its first official tour. Ansorge is one of the first companies participating in a state-wide road test. The miniature model of the Scania R ´09 with Highline cab is equipped with a swap body and pulls a canvas-cover trailer with a dolly.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ansorge |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 127.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On February 10, 2012, at 8am, the first long-truck of the forwarder Ansorge from Bissenhofen near Kaufbeuren left for its first official tour. Ansorge is one of the first companies participating in a state-wide road test. The miniature model of the Scania R ´09 with Highline cab is equipped with a swap body and pulls a canvas-cover trailer with a dolly.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ansorge |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 127.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |