Scania R HL container trailer "Sven Brandt Transporte"
Product number:
307345
Listprice:
42,95 €
High in the north, directly in Rostock, the company headquarters of Sven Brandt Transporte are located.One of the company’s specialties is container logistics. While most Brandt-trucks are designed plain yellow or black, this one is white with yellow stripes. A challenge for Herpa’s print and paint shops since the combination partially had to be painted by Hand.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sven Brandt Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-lemon yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
High in the north, directly in Rostock, the company headquarters of Sven Brandt Transporte are located.One of the company’s specialties is container logistics. While most Brandt-trucks are designed plain yellow or black, this one is white with yellow stripes. A challenge for Herpa’s print and paint shops since the combination partially had to be painted by Hand.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sven Brandt Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-lemon yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | May/June 2017 |