Scania R HL container semitrailer "Warsteiner"
Product number:
155878
Listprice:
27,50 €
The history of the brewery Warsteiner has already begun in 1753 with the founding by Konrad Cramer. In 1984, with over 2 million hectoliters, Warsteiner was the biggest beer brand in Germany which certainly also operates a big fleet. From that, we have derived Herpa trucks again and again. This time, we are releasing a three-axle Scania R tractor and the matching trailer with a 45 ft. container will again be an interesting vehicle in H0.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The history of the brewery Warsteiner has already begun in 1753 with the founding by Konrad Cramer. In 1984, with over 2 million hectoliters, Warsteiner was the biggest beer brand in Germany which certainly also operates a big fleet. From that, we have derived Herpa trucks again and again. This time, we are releasing a three-axle Scania R tractor and the matching trailer with a 45 ft. container will again be an interesting vehicle in H0.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2009 |