Scania R Highline curtain tarp trailer "Plazer"
Product number:
152853
Listprice:
23,00 €
The paragon for this model is a curtain canvas trailer of the Swiss shipping company Planzer. The company’s headquarters is located in Switzerland, where they operate 850 vehicles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The paragon for this model is a curtain canvas trailer of the Swiss shipping company Planzer. The company’s headquarters is located in Switzerland, where they operate 850 vehicles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | January/February 2007 |