Scania R Highline canvas semitrailer "Interliner" (A)
Product number:
152839
Listprice:
23,00 €
Following the release of another Euro-Series truck in September, the glass transporter, which was based on an original of the Austrian Interliner Company, another vehicle of this series now follows: The Scania R curtain tarp semitrailer. These two models are the perfect start of an Interliner-Fleet in 1/87th scale. This model is also released in a one-time, limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the release of another Euro-Series truck in September, the glass transporter, which was based on an original of the Austrian Interliner Company, another vehicle of this series now follows: The Scania R curtain tarp semitrailer. These two models are the perfect start of an Interliner-Fleet in 1/87th scale. This model is also released in a one-time, limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |