Scania R FD curtain tarp trailer "Riwatrans"
Product number:
153799
Listprice:
22,00 €
This time, we are releasing two models for our fictional forwarding company „Riwatrans“. One is the in the Herpa program rather rare trailer combination with curtain tarp. The scania motor vehicle also features a truck crane. The other one will be a construction site dumper trailer with Meiller trough on the motor vehicle and Kögel trough on the trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This time, we are releasing two models for our fictional forwarding company „Riwatrans“. One is the in the Herpa program rather rare trailer combination with curtain tarp. The scania motor vehicle also features a truck crane. The other one will be a construction site dumper trailer with Meiller trough on the motor vehicle and Kögel trough on the trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |