Scania R Eurolohr car tranporter vehicle "Motortransport AB" (S)
Product number:
301268
Listprice:
34,50 €
Herpa releases the first Eurolohr based on a Swedish original with a Scania R cab and the design of the transport company Motortransport AB with headquarters in Stockholm. The company operates 75 trucks for vehicle transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Motortransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68.4 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa releases the first Eurolohr based on a Swedish original with a Scania R cab and the design of the transport company Motortransport AB with headquarters in Stockholm. The company operates 75 trucks for vehicle transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Motortransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68.4 g |
| Release Date | September/October 2012 |