Scania R dump semitrailer "Wagner"
Product number:
159210
Listprice:
29,50 €
The Wagner company, specialized in transporting construction materials, is based in Mitteleschenbach,Franconia. The rigid tractor was airbrushed by Walter Rosner. The miniature model is released with the current Scania 6x4 chassis.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Wagner company, specialized in transporting construction materials, is based in Mitteleschenbach,Franconia. The rigid tractor was airbrushed by Walter Rosner. The miniature model is released with the current Scania 6x4 chassis.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | November/December 2011 |