Scania R dump semitrailer "Dornbierer" (CH)
Product number:
301169
Listprice:
27,50 €
Another articulated tipper truck of the forwarder Dornbierer from Switzerland is released with a 4x4 Scania rigid tractor. The one-time edition semitrailer is released with an enclosed roof panel.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.3 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another articulated tipper truck of the forwarder Dornbierer from Switzerland is released with a 4x4 Scania rigid tractor. The one-time edition semitrailer is released with an enclosed roof panel.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.3 g |
| Release Date | September/October 2012 |