Scania R container trailer "Schlenter Aachen"
Product number:
305044
Listprice:
34,50 €
After the dump truck semitrailer of the construction company Schlenter from Aachen we continue the series - further construction vehicles will follow.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 79.2 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the dump truck semitrailer of the construction company Schlenter from Aachen we continue the series - further construction vehicles will follow.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schlenter Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silk grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 79.2 g |
| Release Date | September/October 2015 |