Scania R bulk silo trailer "Heckel & Stein"
Product number:
305594
Listprice:
39,50 €
The agricultural trade Heckel & Stein, formerly Heckel und Wild, operates its Scania silo trucks in striking colors in Northern Württemberg. The trucks in telemagenta and colza yellow attract attention on every tour.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heckel & Stein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Telemagenta |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The agricultural trade Heckel & Stein, formerly Heckel und Wild, operates its Scania silo trucks in striking colors in Northern Württemberg. The trucks in telemagenta and colza yellow attract attention on every tour.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heckel & Stein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Telemagenta |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | January/February 2016 |