Scania R 2013 TL Eurocombi "Berthons" (S)
Product number:
305877
Listprice:
€49.50
Another pretty Sweden truck enhances the Herpa range. The current Scania R ’13 refrigerated truck with its elaborate print on the fully covered boxes is a highlight in the 1/87 scale. Of course the top headlights and bull bar are there as well.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berthons Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mint |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 113.4 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another pretty Sweden truck enhances the Herpa range. The current Scania R ’13 refrigerated truck with its elaborate print on the fully covered boxes is a highlight in the 1/87 scale. Of course the top headlights and bull bar are there as well.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berthons Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mint |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 113.4 g |
| Release Date | May/June 2016 |