Scania R 2013 refrigerated box semitrailer "Lex-Us"
Product number:
305518
Listprice:
€39.50
The transport company Lex-Us from Dahlewitz, south of Berlin, operates manystriking refrigerated trucks from Scania. New in the fl eet is this Scania R Streamline with its eye-catching design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lex-Us |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Lex-Us from Dahlewitz, south of Berlin, operates manystriking refrigerated trucks from Scania. New in the fl eet is this Scania R Streamline with its eye-catching design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lex-Us |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2016 |