Scania R 2013 HL gas container semitrailer "Kube & Kubenz"
Product number:
303927
Listprice:
€34.50
The new Scania with Highline cab and engine-independent air conditioning system is also operated by the forwarder Kube & Kubenz from Hamburg. The Herpa miniature model is loaded with a 20 ft. gascontainer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kube & Kubenz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.6 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania with Highline cab and engine-independent air conditioning system is also operated by the forwarder Kube & Kubenz from Hamburg. The Herpa miniature model is loaded with a 20 ft. gascontainer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kube & Kubenz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.6 g |
| Release Date | September/October 2014 |