Scania R 2013 HL canvas semitrailer "Multipli Arcese" (I)
Product number:
304061
Listprice:
€32.50
The Italian-based transport company Arcese operates mainly Iveco and Scania rigid tractors Europe-wide. Herpa realized a current Scania Highline with a canvas trailer featuring the design of Multipli Arcese.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Multipli Arcese transporti Italien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.1 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Italian-based transport company Arcese operates mainly Iveco and Scania rigid tractors Europe-wide. Herpa realized a current Scania Highline with a canvas trailer featuring the design of Multipli Arcese.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Multipli Arcese transporti Italien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.1 g |
| Release Date | November/December 2014 |