Scania R 2013 curtain canvas semitrailer "Grampian Continental" (GB)
Product number:
304146
Listprice:
€36.50
The transport company Grampian Continental is based in Aberdeen, Scotland, and maintains a strategic base in the Netherlands as well. The new Scania R 2013 Topline 6x2 of the forwarder was the inspiration for this extraordinarily beautiful semitrailer produced as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Grampian Continental Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Grampian Continental is based in Aberdeen, Scotland, and maintains a strategic base in the Netherlands as well. The new Scania R 2013 Topline 6x2 of the forwarder was the inspiration for this extraordinarily beautiful semitrailer produced as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Grampian Continental Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | November/December 2014 |