Scania R ‘13 TL volume semitrailer Toten Transport
Product number:
312363
Listprice:
€42.95
Raufoss in Norway is home to the company Toten Transport, which operates its vehicles throughout Europe. Herpa realizes a three-axle Scania of the R-series with a three-axle Meusburger trailer. The model is equipped with accessories true to the original, such as a lamp bracket, impact protection, and two-piece chrome rims on the tractor unit.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Toten Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Raufoss in Norway is home to the company Toten Transport, which operates its vehicles throughout Europe. Herpa realizes a three-axle Scania of the R-series with a three-axle Meusburger trailer. The model is equipped with accessories true to the original, such as a lamp bracket, impact protection, and two-piece chrome rims on the tractor unit.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Toten Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | September/October 2020 |