Scania R 13 TL tractor Stelzl / Eleanor
Product number:
111096
Listprice:
€39.95
A showpiece from the Stelzl fleet provides the original for this model of a now classic Scania R ‘13 topline tractor, designed with well-known motifs by Walter Rosner. This tractor is delivered in a unique edition in the well-known display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 90 x 48 x 60 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A showpiece from the Stelzl fleet provides the original for this model of a now classic Scania R ‘13 topline tractor, designed with well-known motifs by Walter Rosner. This tractor is delivered in a unique edition in the well-known display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 90 x 48 x 60 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | September/October 2022 |