Scania R `13 TL refrigerated semitrailer „Christina Scheib“
Product number:
071659
Listprice:
€159.95
Also in the 1/50 scale, the popular truck of Christina Scheib is realized as a miniature model by WSI. The unique limited edition of the beautiful Scania R ‘13 Topline with the cool and smart refrigerated trailer is produced by the Dutch exclusively for Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 420 x 135 x 120 mm |
| Weight | 1178 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Also in the 1/50 scale, the popular truck of Christina Scheib is realized as a miniature model by WSI. The unique limited edition of the beautiful Scania R ‘13 Topline with the cool and smart refrigerated trailer is produced by the Dutch exclusively for Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 420 x 135 x 120 mm |
| Weight | 1178 g |
| Release Date | July/August 2021 |