Scania R `13 TL refrigerated box semitrailer „Trucker-Babe Christina Scheib“
Product number:
942881
Listprice:
39,95 €
Christina Scheib became famous by the German TV series “Trucker Babes”. In August this year, she had her first own truck registered. The Scania R ‘13 Topline with the Schmitz refrigerated box trailer is produced by Herpa in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Production date | 12/2020 |
| Release Date | January/February 2021 |
| Limited quantity | 2500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Christina Scheib became famous by the German TV series “Trucker Babes”. In August this year, she had her first own truck registered. The Scania R ‘13 Topline with the Schmitz refrigerated box trailer is produced by Herpa in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Production date | 12/2020 |
| Release Date | January/February 2021 |
| Limited quantity | 2500 |