Scania R `13 TL curtain canvas semitrailer „HP Transped / History
Product number:
313483
Listprice:
€49.95
The original for this super truck originates from the Czech Republic, from the company HP Transped. The shipping company had the truck designed by Walter Rosner. This vehicle is dedicated to the history of Scania. All vehicle representations were covered with a gray paint veil after being finished in order to make the motifs appear historical.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original for this super truck originates from the Czech Republic, from the company HP Transped. The shipping company had the truck designed by Walter Rosner. This vehicle is dedicated to the history of Scania. All vehicle representations were covered with a gray paint veil after being finished in order to make the motifs appear historical.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |