Scania R `13 TL canvas semitrailer „MB Cargo“
Product number:
314800
Listprice:
€44.95
MB Cargo has designed its fleet in the style of the well-known GULF color scheme. The company, founded in 2011, uses this Scania R ‘13 Topline with a Lowliner semitrailer in addition to several Mercedes-Benz Actros tractors. The Herpa model is produced in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
MB Cargo has designed its fleet in the style of the well-known GULF color scheme. The company, founded in 2011, uses this Scania R ‘13 Topline with a Lowliner semitrailer in addition to several Mercedes-Benz Actros tractors. The Herpa model is produced in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |