Scania R´13 streamline silo semitrailer "Spedition Freund"
Product number:
303248
Listprice:
29,50 €
In 2013, the forwarder Freund once again purchased 25 Scania rigid tractors. The new Scania R 730 Topline of the current series pulls a dark-greensilo trailer of the Frechen-based company.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2013, the forwarder Freund once again purchased 25 Scania rigid tractors. The new Scania R 730 Topline of the current series pulls a dark-greensilo trailer of the Frechen-based company.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |