Scania R 13 Streamline Highline refrigerated semitrailer "Sturm"
Product number:
302685
Listprice:
€29.50
New type! The forwarder Sturm from Viersen has been opting for Scania rigid tractors for years. The new Scania Highline as Streamline version is one of the first designs for a one-time edition Herpa model with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The forwarder Sturm from Viersen has been opting for Scania rigid tractors for years. The new Scania Highline as Streamline version is one of the first designs for a one-time edition Herpa model with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2013 |