Scania R`13 HL 6x2 Pendel-X semitrailer
Product number:
306515
Listprice:
44,95 €
The elaborate Pendulum X trailer of Nooteboom enhances the construction vehicle range combined with a Jeepdolly and a 6x2 Scania R `13 Highline tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 50 mm |
| Weight | 92.1 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The elaborate Pendulum X trailer of Nooteboom enhances the construction vehicle range combined with a Jeepdolly and a 6x2 Scania R `13 Highline tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 50 mm |
| Weight | 92.1 g |
| Release Date | November/December 2016 |