Scania R ‘13 Highline 6×2 volume semitrailer "Bloedorn"
Product number:
311625
Listprice:
€44.95
Dortmund is home to the transport company Bloedorn, which also operates its vehicles in the international sector for large-capacity transports. The three-axle Scania R with its Highline cab pulls a four-axle volume trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bloedorn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Dortmund is home to the transport company Bloedorn, which also operates its vehicles in the international sector for large-capacity transports. The three-axle Scania R with its Highline cab pulls a four-axle volume trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bloedorn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.9 g |
| Release Date | March/April 2020 |