Scania R 09 TL with silo trailer "Urs Bühler"
Product number:
158329
Listprice:
€24.50
The fleet of the Swiss transport company Urs Bühler captivates by its well tended vehicles which furthermore feature striking designs. The second model is a Scania with silo trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Urs Bühler Transporte Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of the Swiss transport company Urs Bühler captivates by its well tended vehicles which furthermore feature striking designs. The second model is a Scania with silo trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Urs Bühler Transporte Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | March/April 2011 |