Scania R 09 TL silo semitrailer "Melmer / Sport", PC (A)
Product number:
121385
Listprice:
€59.00
The original of the new truck highlight comes from the forwarder Melmer from Pitztal in Austria. On behalf of Rupert Melmer, Knud Tiroch depicted many sports, which can be practiced in the Pitztal, on the semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 258 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original of the new truck highlight comes from the forwarder Melmer from Pitztal in Austria. On behalf of Rupert Melmer, Knud Tiroch depicted many sports, which can be practiced in the Pitztal, on the semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 258 g |
| Release Date | November/December 2011 |