Scania R ´09 TL rigid tractor "Bohn / Green Fighter"
Product number:
110532
Listprice:
€34.50
On behalf of the forwarder Bohn from Zeitlofs-Rupboden, Lower Franconia, Walter Rosner made the green Scania R ´09 Topline rigid tractor into a piece of art named Green Fighter. The rigid tractor is released as one-time edition in a showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bohn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On behalf of the forwarder Bohn from Zeitlofs-Rupboden, Lower Franconia, Walter Rosner made the green Scania R ´09 Topline rigid tractor into a piece of art named Green Fighter. The rigid tractor is released as one-time edition in a showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bohn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2012 |