Scania R 09 TL rigid tactor, 3-axle, traffic white
Product number:
156998-005
Listprice:
€12.50
The new Scania facelift, which was launched in the end of 2009, is now also released as rigid tractor. A new radiator grille with precisely portrayed radiator core fins distinguishes this new vehicle, which will be released in traffic white at first.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.7 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania facelift, which was launched in the end of 2009, is now also released as rigid tractor. A new radiator grille with precisely portrayed radiator core fins distinguishes this new vehicle, which will be released in traffic white at first.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.7 g |
| Release Date | November/December 2013 |