Scania R 09 TL rigid tactor, 3-axle
Product number:
156998
Listprice:
€11.50
The new Scania facelift, which was launched in the end of 2009, is now also released as rigid tractor. A new radiator grille with precisely portrayed radiator core fins distinguishes this new vehicle, which will be released in red at first.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania facelift, which was launched in the end of 2009, is now also released as rigid tractor. A new radiator grille with precisely portrayed radiator core fins distinguishes this new vehicle, which will be released in red at first.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |