Scania R ´09 TL refrigerated box EuroCombi "Valkonen" (SF)
Product number:
159708
Listprice:
€49.50
The Scania Gigaliner with the eyecatching design of the forwarder Valkonen is operated in Finland. After the “Red Viking”, Herpa now released the second model of the forwarder from Ylihärmä, Finland. The miniature model is elaborately printed with USA motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Valkonen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 114.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Scania Gigaliner with the eyecatching design of the forwarder Valkonen is operated in Finland. After the “Red Viking”, Herpa now released the second model of the forwarder from Ylihärmä, Finland. The miniature model is elaborately printed with USA motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Valkonen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 114.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |