Scania R 09 TL curtain canvas semitrailer "Pollock Scotrans LTD." (GB)
Product number:
159081
Listprice:
€32.50
George Pollok founded his first company as early as 1935. Today, it is considered one of the leadingcompanies in the forwarding industry and maintains seven subsidiaries. The fi rst miniature model is a Scania 6x2 truck with curtaincanvas trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pollock Scotrans Ltd. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
George Pollok founded his first company as early as 1935. Today, it is considered one of the leadingcompanies in the forwarding industry and maintains seven subsidiaries. The fi rst miniature model is a Scania 6x2 truck with curtaincanvas trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pollock Scotrans Ltd. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2011 |