Scania R 09 TL chrome-plated semitrailer "Fischinger"
Product number:
158244
Listprice:
€26.50
The forwarder Fischinger has been operating in the tank transport industry for over 50 years. Herpa realized a current vehicle from the fleet – a Scania R Highline tractor and the new chrome-plated trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Fischinger has been operating in the tank transport industry for over 50 years. Herpa realized a current vehicle from the fleet – a Scania R Highline tractor and the new chrome-plated trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | March/April 2011 |