Scania R ´09 HL glass transporter semitrailer "Offergeld"
Product number:
303279
Listprice:
€29.50
The first Scania rigid tractors have been in the fleet of the forwarder Offergeld since 2013. Offergeld from Würselen near Aachen is one of the biggestpartners of the glass industry in terms of logistics.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Offergeld Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first Scania rigid tractors have been in the fleet of the forwarder Offergeld since 2013. Offergeld from Würselen near Aachen is one of the biggestpartners of the glass industry in terms of logistics.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Offergeld Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |