Scania R 09 HL glass transporter semitrailer "Nico Nijman Zeetank" (NL)
Product number:
156899
Listprice:
€29.50
This late-breaking combination combines the two current mold novelties: the Scania R 09 with the Langendorf glass transporter. The Nijman/Zeetank International Logistic Group, based in the Netherlands, is a logistics service provider in the areas transport and distribution of petrochemical products, fuel and gas distribution, glass logistics and general cargo.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nico Nijman Zeetank Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This late-breaking combination combines the two current mold novelties: the Scania R 09 with the Langendorf glass transporter. The Nijman/Zeetank International Logistic Group, based in the Netherlands, is a logistics service provider in the areas transport and distribution of petrochemical products, fuel and gas distribution, glass logistics and general cargo.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nico Nijman Zeetank Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | March/April 2010 |