Scania R ´09 HL curtain canvas trailer with loader crane"Reinert Logistics"
Product number:
159784
Listprice:
€27.50
The vehicle series of the forwarder Reinert fromSchleife is continued with the current Scania curtain-canvas trailer, featuring a loading crane in the rear.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicle series of the forwarder Reinert fromSchleife is continued with the current Scania curtain-canvas trailer, featuring a loading crane in the rear.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |