Scania R 09 HL cement part semitrailer with two parts of a house "Hoch Tief"
Product number:
157797
Listprice:
€34.50
Another mold novelty! Two additional house walls for the new Herpa single-family house are transported on a Hochtief concrete component trailer. Further components to finish the building will follow at regular intervals.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another mold novelty! Two additional house walls for the new Herpa single-family house are transported on a Hochtief concrete component trailer. Further components to finish the building will follow at regular intervals.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2010 |