Scania R 09 dump trailer "Kleiner Kölner"
Product number:
157049
Listprice:
€24.50
The container trailer of the recycling company „Kleiner Recycling Köln GmbH“ will be released in a nice blue color. In 1948, Theo Kleiner founded a scrap trade. Today, the leasing of transport press containers and container trailers is part of everyday business.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleiner Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The container trailer of the recycling company „Kleiner Recycling Köln GmbH“ will be released in a nice blue color. In 1948, Theo Kleiner founded a scrap trade. Today, the leasing of transport press containers and container trailers is part of everyday business.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleiner Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2010 |