Scania R ´04 TL rigid tractor "Black Pearl"
Product number:
110525
Listprice:
€34.50
ML Transporte from Ebensfeld, Bavaria, had commissioned Walter Rosner to change its black Scania Topline rigid tractor into a piece of art named Black Pearl. Herpa will design the true-to-detail miniature model with the eye-catching design and release it as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Black Pearl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
ML Transporte from Ebensfeld, Bavaria, had commissioned Walter Rosner to change its black Scania Topline rigid tractor into a piece of art named Black Pearl. Herpa will design the true-to-detail miniature model with the eye-catching design and release it as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Black Pearl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |