Scania R 04 TL refrigerated box semitrailer "TSU Bode"
Product number:
157902
Listprice:
€26.50
The transport and forwarding company Jens Bode was founded in March 2004. The first purchased semitrailer then was equipped with a curtain canvas trailer. Six months later, it was exchanged for a refrigerated trailer. Already in May 2005, Jens Bode purchased a second one. Depending on the order situation, the fleet was expanded bit by bit. Today, the company owns eleven Scania semitrailers as well as nine Schmitz freezing trailers. The model will be released with lots of chrome-plated accessories and elaborate prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport and forwarding company Jens Bode was founded in March 2004. The first purchased semitrailer then was equipped with a curtain canvas trailer. Six months later, it was exchanged for a refrigerated trailer. Already in May 2005, Jens Bode purchased a second one. Depending on the order situation, the fleet was expanded bit by bit. Today, the company owns eleven Scania semitrailers as well as nine Schmitz freezing trailers. The model will be released with lots of chrome-plated accessories and elaborate prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2010 |